189 results for "Smad2" in Products
Smad2 Products
Smads are a family of intracellular proteins that mediate signaling by members of the TGF-beta superfamily. Smads are divided into three distinct subgroups based on their different roles in TGF-beta family signal transduction: R-Smads (receptor-regulated), Co-Smads (common partner), and I-Smads (inhibitory). In general, activation of TGF-beta superfamily serine/threonine kinase receptors leads to the phosphorylation of R-Smads (Smads1, 2, 3, 5, and 8). This is followed by recruitment of the ...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, Simple Western, IHC, ChIP, ICC |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1074A |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Canine, Chicken, +1 More |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Drosophila |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL8472 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #5G7 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF, Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Catalog #:
AF7948G
| Reactivity: | Drosophila |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
Catalog #:
AF7948V
| Reactivity: | Drosophila |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
Catalog #:
AF7948U
| Reactivity: | Drosophila |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL8472 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Monoclonal Clone #376520 |
| Applications: | ICC |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ICC/IF, Flow |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2E3D8 |
| Applications: | WB, ICC/IF, IP |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Simple Western |
Catalog #:
AF7948X
| Reactivity: | Drosophila |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
Catalog #:
AF7948S
| Reactivity: | Drosophila |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
Catalog #:
AF7948N
| Reactivity: | Drosophila |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
Catalog #:
AF7948T
| Reactivity: | Drosophila |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
Catalog #:
AF7948R
| Reactivity: | Drosophila |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF, KO |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Catalog #:
AF4037N
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |