303 results for "Angiopoietin-like Protein 3/ANGPTL3" in Products
Angiopoietin-like Protein 3/ANGPTL3 Products
Angiopoietin-like Protein 3 (ANGPTL3) is a secreted glycoprotein that is primarily expressed in the liver. Full length ANGPTL3 circulates in the plasma as do the proteolytically separated N- and C-terminal fragments containing the coiled coil domain and fibrinogen-like domains, respectively. ANGPTL3 directly inhibits lipoprotein lipase (LPL) and endothelial lipase (EL), enzymes responsible for hydrolyzing circulating triglycerides and HDL phospholipids. It promotes an increase in circulating ...
| Applications: | WB |
| Source: | Sf 21 (baculovirus) |
| Accession #: | Q9Y5C1 |
| Applications: | BA, InhibAct |
| Source: | Sf 21 (baculovirus) |
| Accession #: | Q9R182 |
| Applications: | InhibAct |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | Q9R182 |
| Applications: | BA |
| Source: | T. ni (baculovirus) |
| Accession #: | XP_005543242 |
| Applications: | BA |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #4W9A7 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #3B7 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #SR1955 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #23D8 |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
| Applications: | ELISA |
Catalog #:
NBP3-50018
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #23D8 |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
Catalog #:
NBP2-60244AFP488
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #23D8 |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #128644 |
| Applications: | WB |
Catalog #:
NBP2-60244AFP647
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #23D8 |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
Catalog #:
NBP2-60244AFP555
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #23D8 |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #128644 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #128644 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #23D8 |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #23D8 |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #388610 |
| Applications: | WB |