52 results for "TR alpha/NR1A1 Primary Antibodies" in Products
TR alpha/NR1A1: Antibodies
R&D Systems offers high quality TR alpha/NR1A1 antibodies from R&D Systems, and Novus Biologicals brands. Our TR alpha/NR1A1 antibodies have been validated in multiple research applications, including Immunohistochemistry, Western Blot, ELISA, Immunocytochemistry/ Immunofluorescence, and Chromatin Immunoprecipitation. These antibodies are reactive in Human, Mouse, and Rat. Our catalog includes anti-TR alpha/NR1A1 monoclonal, polyclonal, and recombinant monoclonal antibodies.
Choose the anti-TR ...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #H43 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1718 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, ICC/IF, ChIP |
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody (H43) [Alexa Fluor™ Plus 594]
Catalog #:
NBP2-79822AFP594
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #H43 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody (H43) [Alexa Fluor™ Plus 488]
Catalog #:
NBP2-79822AFP488
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #H43 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #SR2000 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1330 |
| Applications: | WB |
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody (H43) [Alexa Fluor™ Plus 555]
Catalog #:
NBP2-79822AFP555
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #H43 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody (H43) [Alexa Fluor™ Plus 647]
Catalog #:
NBP2-79822AFP647
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #H43 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody (H43) [Alexa Fluor™ Plus 680]
Catalog #:
NBP2-79822AFP680
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #H43 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #JE40-49 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #2103 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA |
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody (H43) [CoraFluor™ 1]
Catalog #:
NBP2-79822CL1
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #H43 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody [Alexa Fluor™ Plus 405] - N-terminal
Catalog #:
NBP3-50174AFP405
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA |
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody [Alexa Fluor™ Plus 680] - N-terminal
Catalog #:
NBP3-50174AFP680
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA |
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody [Alexa Fluor™ Plus 647] - N-terminal
Catalog #:
NBP3-50174AFP647
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA |
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody [Alexa Fluor™ Plus 594] - N-terminal
Catalog #:
NBP3-50174AFP594
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA |
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody [Alexa Fluor™ Plus 555] - N-terminal
Catalog #:
NBP3-50174AFP555
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA |
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody [Alexa Fluor™ Plus 488] - N-terminal
Catalog #:
NBP3-50174AFP488
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA |
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody (H43) [Janelia Fluor® 525]
Catalog #:
NBP2-79822JF525
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #H43 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody (H43) [Alexa Fluor™ Plus 405]
Catalog #:
NBP2-79822AFP405
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #H43 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody (H43) [Janelia Fluor® 669]
Catalog #:
NBP2-79822JF669
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #H43 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #H2804 |
| Applications: | WB, IHC, DirELISA |