109 results for "Kallikrein 1" in Products
Kallikrein 1 Products
The human tissue kallikrein (KLK) gene family contains 15 members that play important roles in cancer. Notably, kallikrein-1, also known as tissue kallikrein, cleaves kininogen to release the vasoactive kinin peptide, bradykinin or lysyl-bradykinin. Kallikrein-3, called prostate specific antigen (PSA), is an established tumor marker that aids in the diagnosis, staging, and follow up of prostate cancer. Kallikrein-4 is specifically expressed in the prostate and over-expressed in prostate cancer. ...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #105 |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #323803 |
| Applications: | WB, IP |
| Assay Range: | 46.9 - 3,000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | NP_002248 |
| Applications: | EnzAct |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | P15947 |
| Applications: | EnzAct |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #3G2 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #3D1 |
| Applications: | WB, ELISA |
| Applications: | ELISA |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #105 |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #105 |
| Applications: | ELISA |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #105 |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #323803 |
| Applications: | WB, IP |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #323803 |
| Applications: | WB, IP |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #105 |
| Applications: | ELISA |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #105 |
| Applications: | ELISA |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #105 |
| Applications: | ELISA |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #105 |
| Applications: | ELISA |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #105 |
| Applications: | ELISA |