Galectin-2 Products
Galectin-2 is a homodimeric S-type lectin that is primarily expressed in the digestive tract and skin. It is downregulated during bacterial infection but is elevated in the serum of some colon and breast cancer patients. S-nitrosylation prevents Galectin-2 inactivation by hydrogen peroxide and may protect against oxidative stress. Galectin-2 treatment can reduce MHC class I-restricted immune responses and ameliorate acute and chronic experimental colitis in mice by inducing apoptosis of T cells.
171 results for "Galectin-2" in Products
171 results for "Galectin-2" in Products
Galectin-2 Products
Galectin-2 is a homodimeric S-type lectin that is primarily expressed in the digestive tract and skin. It is downregulated during bacterial infection but is elevated in the serum of some colon and breast cancer patients. S-nitrosylation prevents Galectin-2 inactivation by hydrogen peroxide and may protect against oxidative stress. Galectin-2 treatment can reduce MHC class I-restricted immune responses and ameliorate acute and chronic experimental colitis in mice by inducing apoptosis of T cells.
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2509A |
| Applications: | WB, CyTOF-ready, ICFlow |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2a Monoclonal Clone #747307 |
| Applications: | WB, IHC |
Contains 4 membranes - 2 spotted in duplicate with 62 different non-hematopoietic antibodies and 2 spotted in duplicate with 57 common antibodies
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | P05162 |
| Applications: | BA, BA |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2a Monoclonal Clone #747307 |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2a Monoclonal Clone #747307 |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2a Monoclonal Clone #747307 |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | AAH27504 |
| Applications: | BA, BA |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2a Monoclonal Clone #747307 |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2a Monoclonal Clone #747307 |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2a Monoclonal Clone #747307 |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2a Monoclonal Clone #747307 |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2a Monoclonal Clone #747307 |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2509A |
| Applications: | ICFlow |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2509A |
| Applications: | ICFlow |