81 results for "ATG3" in Products
ATG3 Products
The Autophagin protein family is involved in autophagy, the biological process in which endogenous protein and damaged organelles are degraded. ATG3 (autophagy-related protein 3; also known as APG3-like and PC3-96) is a ubiquitous 45 kDa member of the ATG3 family of proteins. It functions as an E2-like enzyme during the initial stages of autophagosome formation by catalyzing the transfer of ATG7-bound ATG8 (also known as LC3, GATE16 and GABA-RAP in mammals) to phosphatidylethanolamine, critical ...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ICC |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Canine, Monkey, +1 More |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI3H2 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Canine, Monkey, +1 More |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI3H2 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow, CyTOF-ready |
Catalog #:
AF5450S
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ICC |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #5D2W0 |
| Applications: | IHC, WB |
Catalog #:
AF5450X
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ICC |
Catalog #:
AF5450N
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ICC |
Catalog #:
AF5450V
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ICC |
Catalog #:
AF5450T
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ICC |
Catalog #:
AF5450U
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ICC |
Catalog #:
AF5450R
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ICC |
Catalog #:
AF5450G
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ICC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #SR1666 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #1G3 |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #1F7 |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Canine, Monkey, +1 More |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI3H2 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Canine, Monkey, +1 More |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI3H2 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Canine, Monkey, +1 More |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI3H2 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow, CyTOF-ready |
Catalog #:
NBP2-72140AFP488
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Canine, Monkey, +1 More |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI3H2 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow, CyTOF-ready |
Catalog #:
NBP2-72140AFP594
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Canine, Monkey, +1 More |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI3H2 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow, CyTOF-ready |