119 results for "RIPK2/RIP2" in Products
RIPK2/RIP2 Products
RIPK2 encodes a member of the receptor-interacting protein (RIP) family of serine/threonine protein kinases. The encoded protein contains a C-terminal caspase activation and recruitment domain (CARD), and is a component of signaling complexes in both the innate and adaptive immune pathways. It is a potent activator of NF-kappaB and inducer of apoptosis in response to various stimuli.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #1018218 |
| Applications: | WB, Simple Western, IHC |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2527A |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #1018218 |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #1018218 |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #1018218 |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #1018218 |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #1018218 |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #1018218 |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #1018218 |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #1018218 |
| Applications: | WB, IHC |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2527A |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2527A |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2527A |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2527A |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2527A |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2527A |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2527A |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2527A |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #6F7 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA |
Potent RIPK2 inhibitor
| Chemical Name: | 3-(Benzoylamino)-4-methyl-N-[3-(1-methyl-1H-imidazol-2-yl)phenyl]benzamide |
| Purity: | ≥98% (HPLC) |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #3D9 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |