155 results for "Lysyl Oxidase Homolog 2/LOXL2" in Products
Lysyl Oxidase Homolog 2/LOXL2 Products
Lysyl Oxidase Homolog 2 is one of several secreted copper-binding amine oxidases that oxidize primary amine substrates to aldehydes. It is widely expressed, particularly in placenta, uterus, and prostate. LOXL2 is upregulated during cancer progression and promotes cell migration and tumor cell invasiveness.
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #5D2 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #JU32-53 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2E5 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF, Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #3C5 |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI8B2 |
| Applications: | IHC |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI8B2 |
| Applications: | IHC |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #S09-7J5 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #9F0W6 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #23GB2610 |
| Applications: | WB, ICC/IF, Flow, Mycoplasma |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Conjugate
Catalog #
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #262418 |
| Applications: | WB, IP |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #262418 |
| Applications: | WB, IP |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #262418 |
| Applications: | WB, IP |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI8B2 |
| Applications: | IHC |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI8B2 |
| Applications: | IHC |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Lysyl Oxidase Homolog 2/LOXL2 Antibody [Alexa Fluor™ Plus 594] - Humanized, (Research Grade simtuzumab Biosimilar)
Catalog #:
NBP3-28051AFP594
| Reactivity: | Human |
| Details: | Human IgG4 Monoclonal |
| Applications: | ELISA, Flow, Func |
Lysyl Oxidase Homolog 2/LOXL2 Antibody [Janelia Fluor® 525] - (Research Grade simtuzumab Biosimilar)
Catalog #:
NBP3-28051JF525
| Reactivity: | Human |
| Details: | Human IgG4 Monoclonal |
| Applications: | ELISA, Flow, Func |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Lysyl Oxidase Homolog 2/LOXL2 Antibody [CoraFluor™ 1] - (Research Grade simtuzumab Biosimilar)
Catalog #:
NBP3-28051CL1
| Reactivity: | Human |
| Details: | Human IgG4 Monoclonal |
| Applications: | ELISA, Flow, Func |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #