295 results for "CTGF/CCN2" in Products
CTGF/CCN2 Products
CTGF belongs to the CCN (CYR61/CTGF/NOV) family of secreted proteins that share a common multimodular organization. Each protein contains an IGF-binding protein domain, a von Willebrand factor type C domain, a thrombospondin type I domain, and a cysteine knot domain. The multimodular CTGF has the ability to bind multiple ligands and has numerous effects on development, differentation, and disease. The C-terminal cysteine knot motif contains the HSPG (proteoglycan) and low density lipoprotein receptor (LDLR) binding sites that contribute to the adhesive and mitogenic properties of CTGF.
Control for use with Human CTGF/CCN2 Simple Plex Cartridge Kit
| Applications: | Ctrl, Simple Plex |
Simple Plex Human CTGF/CCN2 assay kit for use on Ella instrument. Contains cartridge, sample diluent SD13, and wash buffer.
| Applications: | Simple Plex |
Create your custom Simple Plex cartridge for up to 8 targets. Choose from more than 250 targets across multiple species.
| Source: | NS0 |
| Accession #: | Q5M8T4 |
| Applications: | BA |
| Assay Range: | 31.3 - 2,000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, IP |
C-terminal Peptide
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #88430 |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2191A |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Bovine, Baboon |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #965021 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
C-terminal Peptide
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #88430 |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL5339 |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL5339 |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #965021 |
| Applications: | WB |
C-terminal Peptide
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #88430 |
| Applications: | IHC |
C-terminal Peptide
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #88430 |
| Applications: | IHC |
C-terminal Peptide
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #88430 |
| Applications: | IHC |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2191A |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2191A |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2191A |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2191A |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, ELISA, ICC/IF, Ctrl |
| Applications: | ELISA |