145 results for "Carboxypeptidase E/CPE" in Products
Carboxypeptidase E/CPE Products
Carboxypeptidases cleave amino acids from the C-terminus of proteins and peptides and many are metalloproteases. They have distinct expression patterns and different specificities for example, preferentially cleaving aromatic (carboxypeptidase As) or basic (carboxypeptidase Bs) residues. Several, such as carboxypeptidase Xs, have lost their catalytic activity. Carboxypeptidases play important roles in digestion of food, processing of bioactive peptides and blood coagulation.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | NP_001864 |
| Applications: | EnzAct |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1 |
| Applications: | ELISA |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1 |
| Applications: | ELISA |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1 |
| Applications: | ELISA |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1 |
| Applications: | ELISA |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | ELISA |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
| Applications: | AC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | ELISA |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1 |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #420709 |
| Applications: | WB, IP |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1 |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #420709 |
| Applications: | WB, IP |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow, IP, +1 More |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow, IP, +1 More |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1 |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #420709 |
| Applications: | WB, IP |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | ELISA |