Ribosomal Protein S6/RPS6 Products
40S Ribosomal Protein S6 (RPS6) is the major substrate of protein kinases, particularly p70 S6 kinase, in eukaryotic ribosomes. RPS6 phosphorylation at S235, S236, S240, and S244 upregulates the translation of mRNAs containing an oligopyrimidine tract at their transcriptional start sites. This phosphorylation of RPS6 is stimulated by growth factors, tumor promoting agents, and other mitogens. RPS6 is dephosphorylated during growth arrest.
139 results for "Ribosomal Protein S6/RPS6" in Products
139 results for "Ribosomal Protein S6/RPS6" in Products
Ribosomal Protein S6/RPS6 Products
40S Ribosomal Protein S6 (RPS6) is the major substrate of protein kinases, particularly p70 S6 kinase, in eukaryotic ribosomes. RPS6 phosphorylation at S235, S236, S240, and S244 upregulates the translation of mRNAs containing an oligopyrimidine tract at their transcriptional start sites. This phosphorylation of RPS6 is stimulated by growth factors, tumor promoting agents, and other mitogens. RPS6 is dephosphorylated during growth arrest.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #PS00-65 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #PS01-04 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Ribosomal Protein S6/RPS6 [p Ser240, p Ser244] Antibody (0018) - Azide and BSA Free
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #0018 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Ribosomal Protein S6/RPS6 [p Ser236, p Ser235] Antibody (973210) [Janelia Fluor® 669]
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #973210 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Ribosomal Protein S6/RPS6 [p Ser236, p Ser235] Antibody (973210) [CoraFluor™ 1]
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #973210 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Ribosomal Protein S6/RPS6 [p Ser236, p Ser235] Antibody (973210) [Janelia Fluor® 525]
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #973210 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, Simple Western, IHC |
| Applications: | AC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2a Monoclonal Clone #973210 |
| Applications: | WB, ICC |
Human Phospho-Ribosomal Protein S6/RPS6 (S235/S236) Alexa Fluor® 488-conjugated Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2a Monoclonal Clone #973210 |
| Applications: | WB, ICC |
Human/Mouse/Rat Phospho-Ribosomal Protein S6/RPS6 (S235/S236) Alexa Fluor® 488-conjugated Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
Human Phospho-Ribosomal Protein S6/RPS6 (S235/S236) Alexa Fluor® 350-conjugated Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2a Monoclonal Clone #973210 |
| Applications: | WB, ICC |
Human/Mouse/Rat Phospho-Ribosomal Protein S6/RPS6 (S235/S236) Alexa Fluor® 405-conjugated Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
Human/Mouse/Rat Phospho-Ribosomal Protein S6/RPS6 (S235/S236) Alexa Fluor® 532-conjugated Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
Human/Mouse/Rat Phospho-Ribosomal Protein S6/RPS6 (S235/S236) Alexa Fluor® 594-conjugated Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
Human/Mouse/Rat Phospho-Ribosomal Protein S6/RPS6 (S235/S236) Alexa Fluor® 750-conjugated Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
Human/Mouse/Rat Phospho-Ribosomal Protein S6/RPS6 (S235/S236) Alexa Fluor® 350-conjugated Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
Human/Mouse/Rat Phospho-Ribosomal Protein S6/RPS6 (S235/S236) Alexa Fluor® 700-conjugated Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
Human/Mouse/Rat Phospho-Ribosomal Protein S6/RPS6 (S235/S236) Alexa Fluor® 647-conjugated Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
Human Phospho-Ribosomal Protein S6/RPS6 (S235/S236) Alexa Fluor® 405-conjugated Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2a Monoclonal Clone #973210 |
| Applications: | WB, ICC |