PGAM2 Products
Phosphoglycerate mutase (PGAM) catalyzes the reversible reaction of 3-phosphoglycerate (3-PGA) to 2-phosphoglycerate (2-PGA) in the glycolytic pathway. The PGAM is a dimeric enzyme containing, in different tissues, different proportions of a slow-migrating muscle (MM) isozyme, a fast-migrating brain (BB) isozyme, and a hybrid form (MB). This gene encodes muscle-specific PGAM subunit. Mutations in this gene cause muscle phosphoglycerate mutase eficiency, also known as glycogen storage disease X. (provided by RefSeq)
Show More
75 results for "PGAM2" in Products
75 results for "PGAM2" in Products
PGAM2 Products
Phosphoglycerate mutase (PGAM) catalyzes the reversible reaction of 3-phosphoglycerate (3-PGA) to 2-phosphoglycerate (2-PGA) in the glycolytic pathway. The PGAM is a dimeric enzyme containing, in different tissues, different proportions of a slow-migrating muscle (MM) isozyme, a fast-migrating brain (BB) isozyme, and a hybrid form (MB). This gene encodes muscle-specific PGAM subunit. Mutations in this gene cause muscle phosphoglycerate mutase eficiency, also known as glycogen storage disease X. (provided by RefSeq)
Show More
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Monkey, Primate |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI4E9 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Monkey, Primate |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI4E9 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #5A7 |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | ICC/IF |
| Applications: | PAGE, Enzyme Activity |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Monkey, Primate |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI4E9 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #5A7 |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #5A7 |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Monkey, Primate |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI4E9 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Monkey, Primate |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI4E9 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #5A7 |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Monkey, Primate |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI4E9 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Monkey, Primate |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI4E9 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #5A7 |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Monkey, Primate |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI4E9 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Monkey, Primate |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI4E9 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #5A7 |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #5A7 |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Monkey, Primate |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI4E9 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow |