PDLIM5 Products
PDLIM5 is encoded by this gene is a LIM domain protein. LIM domains are cysteine-rich double zinc fingers composed of 50 to 60 amino acids that are involved in protein-protein interactions. LIM domain-containing proteins are scaffolds for the formation of multiprotein complexes. The proteins are involved in cytoskeleton organization, cell lineage specification, organ development, and oncogenesis. The encoded protein is also a member of the Enigma class of proteins, a family of proteins that possess a 100-amino acid PDZ domain in the N terminus and 1 to 3 LIM domains in the C terminus. Multiple transcript variants encoding different isoforms have been found for this gene, although not all of them have been fully characterized. [provided by RefSeq]
Show More
76 results for "PDLIM5" in Products
76 results for "PDLIM5" in Products
PDLIM5 Products
PDLIM5 is encoded by this gene is a LIM domain protein. LIM domains are cysteine-rich double zinc fingers composed of 50 to 60 amino acids that are involved in protein-protein interactions. LIM domain-containing proteins are scaffolds for the formation of multiprotein complexes. The proteins are involved in cytoskeleton organization, cell lineage specification, organ development, and oncogenesis. The encoded protein is also a member of the Enigma class of proteins, a family of proteins that possess a 100-amino acid PDZ domain in the N terminus and 1 to 3 LIM domains in the C terminus. Multiple transcript variants encoding different isoforms have been found for this gene, although not all of them have been fully characterized. [provided by RefSeq]
Show More
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #3E11-F6 |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI1H10 |
| Applications: | WB, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI1H10 |
| Applications: | WB, Flow |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #OTI1B5 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #OTI1B5 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Applications: | WB, ELISA, MA, AP |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #OTI1B5 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #OTI1B5 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI1H10 |
| Applications: | WB, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI1H10 |
| Applications: | WB, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI1H10 |
| Applications: | WB, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #OTI1B5 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI1H10 |
| Applications: | WB, Flow |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #OTI1B5 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #OTI1B5 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #OTI1B5 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #OTI1B5 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #OTI1B5 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #OTI1B5 |
| Applications: | WB |