Calbindin D-28K Products
Calbindin D28k is a member of a large family of intracellular calcium-binding proteins, containing EF-hand calcium binding motifs, and related to calmodulin and troponin-C. The biological roles of Calbindin D28k include calcium regulation and calcium-dependent signalling in neurons and during development. Decreases in Calbindin D28k abundance, or loss of Calbindin D28k immunoreactivity, is found in models of neurological disorders such as epilepsy, and in neurodegenerative diseases. Calbindin antibody is often used as a marker for cerebellum Purkinje cells.
Show More
456 results for "Calbindin D-28K" in Products
456 results for "Calbindin D-28K" in Products
Calbindin D-28K Products
Calbindin D28k is a member of a large family of intracellular calcium-binding proteins, containing EF-hand calcium binding motifs, and related to calmodulin and troponin-C. The biological roles of Calbindin D28k include calcium regulation and calcium-dependent signalling in neurons and during development. Decreases in Calbindin D28k abundance, or loss of Calbindin D28k immunoreactivity, is found in models of neurological disorders such as epilepsy, and in neurodegenerative diseases. Calbindin antibody is often used as a marker for cerebellum Purkinje cells.
Show More
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Bovine |
| Details: | Chicken IgY Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Bovine, Porcine |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #4H7 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL15060 |
| Applications: | IHC, WB |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #HL2378 |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #HL2379 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL15065 |
| Applications: | IHC, WB |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL15059 |
| Applications: | IHC, WB |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL15065 |
| Applications: | IHC, WB |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL15059 |
| Applications: | IHC, WB |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL15060 |
| Applications: | IHC, WB |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Bovine |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #5A9 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, IP |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1K2K2 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #CALB1/3333 |
| Applications: | IHC, ELISA, MA |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #CALB1/3333 |
| Applications: | IHC, ELISA, MA |
Conjugate
Catalog #
| Applications: | AC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #CALB1/2782 |
| Applications: | IHC, ELISA, MA |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #CALB1/2782 |
| Applications: | IHC, ELISA, MA |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #rCALB1/13280 |
| Applications: | IHC, WB |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #rCALB1/13280 |
| Applications: | IHC, WB |
Forumulation
Catalog #
| Applications: | AC |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #rCALB1/8499 |
| Applications: | IHC |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #