144 results for "mu Opioid R/OPRM1" in Products
mu Opioid R/OPRM1 Products
The powerful effects of opiate are mediated through the opioid receptors located on the plasma membrane of neurons and other peripheral cells. There are at least 3 types of opioid receptors, mu, kappa, and delta, each with a distinct pharmacologic profile. The mu opioid receptor is the primary site of action for the most commonly used opioids, including morphine, heroin, fentanyl, and methadone.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
| Applications: | ELISA |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human, Canine, Monkey, Bovine, Primate, +3 More |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
| Applications: | WB, ELISA, MA, AP |
| Applications: | ELISA |
| Applications: | ELISA |
| Applications: | AP |
| Reactivity: | Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #677014 |
| Applications: | WB |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1126B |
| Applications: | IHC |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
| Applications: | AC |
| Reactivity: | Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1126D |
| Applications: | WB |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1126B |
| Applications: | IHC |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #677014 |
| Applications: | WB |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1126D |
| Applications: | WB |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1126B |
| Applications: | IHC |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #677014 |
| Applications: | WB |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1126D |
| Applications: | WB |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #