731 results for "TfR (Transferrin R)" in Products
TfR (Transferrin R) Products
Transferrin Receptor (TfR, TfR-1, CD71) is a transmembrane glycoprotein expressed on erythroid progenitors, muscle cells and proliferating cells as a disulfide-linked homodimer. As the major mediator of cellular iron uptake, it binds and internalizes diferric transferrin, allowing iron release at the low pH of the endosome. Proteolytic shedding of TfR into the circulation is enhanced by iron deficiency. The hereditary hemochromatosis protein HFE competes with diferric transferrin for binding to ...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #8D3 |
| Applications: | IHC, ICC/IF, Flow, CyTOF-ready, Func |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #29806 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Func, B/N |
| Reactivity: | Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OX26 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow, CyTOF-ready |
| Source: | CHO |
| Accession #: | Q62351 |
| Applications: | BA |
Clone DF1513 was used by HLDA to establish CD designation.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #DF1513 |
| Applications: | WB, ICC/IF, Flow, Simple Western |
| Reactivity: | Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OX26 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Clone DF1513 was used by HLDA to establish CD designation.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #DF1513 |
| Applications: | WB, ICC/IF, Flow, CyTOF-ready, Simple Western |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #29806 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #TFRC/1817 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Monkey, Primate |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1A1B2 |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #29806 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #29806 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #29806 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #29806 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #29806 |
| Applications: | Flow |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #040 |
| Applications: | ICC/IF, Flow |
| Applications: | ELISA |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #TFRC/9106R |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #TFRC/1818 |
| Applications: | IHC, ELISA |
| Applications: | AC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #TFRC/1149 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #TFRC/1149 |
| Applications: | WB |