Survivin Products
Survivin is a member of the Inhibitor of Apoptosis (IAP) gene family and contains a single BIR domain. Increased survivin expression at the G2/M checkpoint contributes to tissue homeostasis and differentiation during embryonic and fetal development. Increased expression in differentiated adult tissues, however, frequently results in unchecked cell survival, resulting in cancer. Survivin can protect cells from caspase-induced apoptosis activated in mitosis presumably by binding to Caspase-3, -7, and -9.
500 results for "Survivin" in Products
500 results for "Survivin" in Products
Survivin Products
Survivin is a member of the Inhibitor of Apoptosis (IAP) gene family and contains a single BIR domain. Increased survivin expression at the G2/M checkpoint contributes to tissue homeostasis and differentiation during embryonic and fetal development. Increased expression in differentiated adult tissues, however, frequently results in unchecked cell survival, resulting in cancer. Survivin can protect cells from caspase-induced apoptosis activated in mitosis presumably by binding to Caspase-3, -7, and -9.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Canine, Feline, +2 More |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF, Flow, +6 More |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, Simple Western, IHC, ICFlow |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #60.11 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF, Flow, +2 More |
| Sensitivity: | 9.96 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Assay Range: | 31.2 - 2,000 pg/mL (Cell Culture Supernates, Serum, EDTA Plasma, Heparin Plasma, Urine) |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #60.11 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF, Flow, +3 More |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #8E2 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF, Flow, +2 More |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Hamster |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #32.1 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF, Flow, +1 More |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Gerbil |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, IP |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #91630 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
| Assay Range: | 62.5 - 4,000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, Simple Western, Flow, IHC, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, IP |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1277A |
| Applications: | WB, Simple Western, IHC, ICC, mIF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1277A |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow, Simple Western |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1277A |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow, Simple Western |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #91630 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #8E2 |
| Applications: | IHC, ELISA, ICC/IF, Flow, Func, +1 More |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1277A |
| Applications: | WB, IHC, ICC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #91630 |
| Applications: | ICFlow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, Flow, IHC, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, Flow, IHC, CyTOF-ready |