55 results for "PPAR delta/NR1C2" in Products
PPAR delta/NR1C2 Products
The Peroxisome Proliferator Activated Receptors (PPARs) are members of the nuclear hormone receptor subfamily of transcription factors. PPARs form heterodimers with retinoid X receptors (RXRs) and these heterodimers regulate transcription of various genes. There are 3 known subtypes of PPARs, PPAR alpha, PPAR delta and PPAR gamma. PPAR gamma is believed to be involved in adipocyte differentiation.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #K9436 |
| Applications: | WB, GS |
| Reactivity: | Human, Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA, IP |
| Applications: | ELISA |
| Applications: | Func |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #4E3-1B11 |
| Applications: | WB, ELISA, Func |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #PCRP-PPARD-4C2 |
| Applications: | Flow |
| Applications: | WB, ELISA, MA, AP |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #PCRP-PPARD-4C2 |
| Applications: | Flow |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #1G4 |
| Applications: | WB, ELISA |
| Applications: | WB |
Catalog #:
NBP3-23996AFP680
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #PCRP-PPARD-4C2 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #PCRP-PPARD-4C2 |
| Applications: | Flow |
Catalog #:
NBP3-23996AFP647
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #PCRP-PPARD-4C2 |
| Applications: | Flow |
Catalog #:
NBP3-23996AFP555
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #PCRP-PPARD-4C2 |
| Applications: | Flow |
Catalog #:
NBP3-23996AFP488
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #PCRP-PPARD-4C2 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #PCRP-PPARD-4C2 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #PCRP-PPARD-4C2 |
| Applications: | Flow |
Catalog #:
NBP3-23996AFP594
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #PCRP-PPARD-4C2 |
| Applications: | Flow |
Catalog #:
NBP3-23996AFP405
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #PCRP-PPARD-4C2 |
| Applications: | Flow |
Highly selective, potent PPARδ agonist
| Chemical Name: | [4-[[[2-[3-Fluoro-4-(trifluoromethyl)phenyl]-4-methyl-5-thiazolyl]methyl]thio]-2-methylphenoxy]acetic acid |
| Purity: | ≥98% (HPLC) |