CRHR1 Products
CRHR1, also known as CHR-R1 and Corticotropin Releasing Factor Receptor 1, CRF 1, is a member of the Class B G protein-coupled receptor family that mediates the action of hypothalamic and peripheral CRH. It is the key regulator of the stress response in the hypothalamic-pituitary adrenal axis and an important functional mediator of the endocrine, cardiovascular, gastrointestinal, and immune systems. The other major endogenous ligand for CRHR1 is Urocortin 1.
51 results for "CRHR1" in Products
51 results for "CRHR1" in Products
CRHR1 Products
CRHR1, also known as CHR-R1 and Corticotropin Releasing Factor Receptor 1, CRF 1, is a member of the Class B G protein-coupled receptor family that mediates the action of hypothalamic and peripheral CRH. It is the key regulator of the stress response in the hypothalamic-pituitary adrenal axis and an important functional mediator of the endocrine, cardiovascular, gastrointestinal, and immune systems. The other major endogenous ligand for CRHR1 is Urocortin 1.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF, Simple Western |
| Reactivity: | Human, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Mycoplasma |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #343919 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #343919 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #343919 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #343919 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #343919 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #343919 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #343919 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Rat, Monkey, Primate |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
| Applications: | ELISA |
| Applications: | ELISA |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #343919 |
| Applications: | IHC, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #343919 |
| Applications: | IHC, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #343919 |
| Applications: | IHC, Flow, CyTOF-ready |
Selective, non-peptide CRF1 antagonist
| Chemical Name: | N-Butyl-N-ethyl-2,5-dimethyl-7-(2,4,6-trimethylphenyl)-7H-pyrrolo[2,3-d]pyrimidin-4-amine hydrochloride |
| Purity: | ≥98% (HPLC) |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #343919 |
| Applications: | Flow, IHC, CyTOF-ready |
CRF1 agonist
| Alternate Names: | cyclo(31-34)[D-Phe12,Nle21,38,Glu31,Lys34]Ac-hCRF (4-41) |
| Purity: | ≥95% (HPLC) |
CRF1 antagonist
| Chemical Name: | N-Butyl-N-ethyl-2,5,6-trimethyl-7-(2,4,6-trimethylphenyl)-7H-pyrrolo[2,3-d]pyrimidin-4-amine hydrochloride |
| Purity: | ≥98% (HPLC) |
Potent and selective CRF1 antagonist; anxiolytic
| Chemical Name: | 8-(6-Methoxy-2-methyl-3-pyridinyl)-2,7-dimethyl-N-[(1R)-1-methylpropyl]pyrazolo[1,5-a]-1,3,5-triazin-4-amine |
| Purity: | ≥98% (HPLC) |