97 results for "Ubiquitin" in Products
Ubiquitin Products
Ubiquitin is a 76 amino acid (aa) protein that is ubiquitously expressed in all eukaryotic organisms. Ubiquitin is highly conserved with 96% aa sequence identity shared between human and yeast Ubiquitin, and 100% aa sequence identity shared between human and mouse Ubiquitin. In mammals, four Ubiquitin genes encode for two Ubiquitin-ribosomal fusion proteins and two poly-Ubiquitin proteins. Cleavage of the Ubiquitin precursors by deubiquitinating enzymes gives rise to identical Ubiquitin ...
| Source: | E. coli |
| Accession #: | P0CG47.1 |
| Applications: | EnzAct |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Monoclonal Clone #83406 |
| Applications: | WB, IHC |
Catalog #:
FAB701T
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Monoclonal Clone #83406 |
| Applications: | WB, IHC |
Catalog #:
FAB701N
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Monoclonal Clone #83406 |
| Applications: | WB, IHC |
Catalog #:
FAB701X
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Monoclonal Clone #83406 |
| Applications: | WB, IHC |
Catalog #:
FAB701V
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Monoclonal Clone #83406 |
| Applications: | WB, IHC |
Catalog #:
FAB701R
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Monoclonal Clone #83406 |
| Applications: | WB, IHC |
Catalog #:
FAB701G
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Monoclonal Clone #83406 |
| Applications: | WB, IHC |
Catalog #:
FAB701S
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Monoclonal Clone #83406 |
| Applications: | WB, IHC |
Catalog #:
FAB701U
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Monoclonal Clone #83406 |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Monkey, Bovine, +8 More |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #Ubi-1 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow |
| Source: | E. coli |
| Accession #: | P0CG47.1 |
| Applications: | EnzAct |
| Source: | E. coli |
| Accession #: | P0CG47.1 |
| Applications: | EnzAct |
| Source: | Synthetic |
| Accession #: | P0CG47.1 |
| Applications: | EnzAct |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Func |
| Source: | E. coli |
| Accession #: | P0CG47.1 |
| Applications: | EnzAct |
| Source: | E. coli |
| Accession #: | P0CG47.1 |
| Applications: | EnzAct |
| Source: | Synthetic |
| Accession #: | P0CG47.1 |
| Applications: | BA |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1002A |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Bovine |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1B4-UB |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, Flow, Simple Western |
| Source: | E. coli |
| Accession #: | P0CG47.1 |
| Applications: | BA |
| Reactivity: | Non-species specific |
| Details: | Mouse IgM Monoclonal Clone #FK1 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
Catalog #:
FAB8595T
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1002A |
| Applications: | WB |
Catalog #:
FAB8595V
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1002A |
| Applications: | WB |
Catalog #:
FAB8595R
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1002A |
| Applications: | WB |