141 results for "Thymidine Kinase 1" in Products
Thymidine Kinase 1 Products
Thymidine kinase (TK) belongs to a group of enzymes such as dihydrofolate reductase, thymidylate synthase, and DNA polymerase that are involved in DNA synthesis and precursor production. Two forms have been identified in animal cells, one in cytosol and one in mitochondria. Activity of the cytosolic enzyme is high in proliferating cells and peaks during the S-phase of the cell cycle; it is very low in resting cells due to multiple regulatory mechanisms that ensure expression of these enzymes ...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IP |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2627A |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #1008515 |
| Applications: | ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, KO |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2627A |
| Applications: | WB, Simple Western |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | Simple Western, IHC |
| Source: | E. coli |
| Accession #: | P04183 |
| Applications: | EnzAct |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Monoclonal Clone #1008515 |
| Applications: | ICC |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2627A |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2627A |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2627A |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2627A |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2627A |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2627A |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2627A |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2627A |
| Applications: | WB |