40 results for "Snapin" in Products
Snapin Products
SNAPIN is a component of the SNARE complex of proteins that is required for synaptic vesicle docking and fusion. It may modulate a step between vesicle priming, fusion and calcium dependent neurotransmitter release by potentiating the interaction of synaptotagmins with the SNAREs and the plasma membrane associated protein SNAP25. Its phosphorylation state influences exocytotic protein interactions and may regulate synaptic vesicle exocytosis. It may also have a role in the mechanisms of SNARE mediated membrane fusion in non neuronal cells.
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #809116 |
| Applications: | WB |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #809116 |
| Applications: | WB |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #809116 |
| Applications: | WB |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #809116 |
| Applications: | WB |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #809116 |
| Applications: | WB |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #809116 |
| Applications: | WB |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #809116 |
| Applications: | WB |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #809116 |
| Applications: | WB |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #809116 |
| Applications: | WB |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #3H1 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #809116 |
| Applications: | WB |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #809116 |
| Applications: | WB |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #809116 |
| Applications: | WB |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #809116 |
| Applications: | WB |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #809116 |
| Applications: | WB |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #809116 |
| Applications: | WB |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #809116 |
| Applications: | WB |
Conjugate
Catalog #