SF3A1 Products
SF3A1 encodes subunit 1 of the splicing factor 3a protein complex. The splicing factor 3a heterotrimer includes subunits 1, 2 and 3 and is necessary for the in vitro conversion of 15S U2 snRNP into an active 17S particle that performs pre-mRNA splicing. Subunit 1 belongs to the SURP protein family; named for the SURP (also called SWAP or Suppressor-of-White-APricot) motifs that are thought to mediate RNA binding. Subunit 1 has tandemly repeated SURP motifs in its amino-terminal half while its carboxy-terminal half contains a proline-rich region and a ubiquitin-like domain. Binding studies with truncated subunit 1 derivatives demonstrated that the two SURP motifs are necessary for binding to subunit 3 while contacts with subunit 2 may occur through sequences carboxy-terminal to the SURP motifs. Alternative splicing results in multiple transcript variants encoding different isoforms. [provided by RefSeq]
Show More
13 results for "SF3A1" in Products
13 results for "SF3A1" in Products
SF3A1 Products
SF3A1 encodes subunit 1 of the splicing factor 3a protein complex. The splicing factor 3a heterotrimer includes subunits 1, 2 and 3 and is necessary for the in vitro conversion of 15S U2 snRNP into an active 17S particle that performs pre-mRNA splicing. Subunit 1 belongs to the SURP protein family; named for the SURP (also called SWAP or Suppressor-of-White-APricot) motifs that are thought to mediate RNA binding. Subunit 1 has tandemly repeated SURP motifs in its amino-terminal half while its carboxy-terminal half contains a proline-rich region and a ubiquitin-like domain. Binding studies with truncated subunit 1 derivatives demonstrated that the two SURP motifs are necessary for binding to subunit 3 while contacts with subunit 2 may occur through sequences carboxy-terminal to the SURP motifs. Alternative splicing results in multiple transcript variants encoding different isoforms. [provided by RefSeq]
Show More
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Mycoplasma |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, IP, ChIP |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Mycoplasma |
| Reactivity: | Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI3F4 |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI3F4 |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI3F4 |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI3F4 |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI3F4 |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI3F4 |
| Applications: | IHC, WB |