200 results for "RSK1" in Products
RSK1 Products
The 90 kDa ribosomal protein S6 kinases (RSK1-4) are a family of broadly expressed Ser/Thr kinases activated in response to mitogenic stimuli, including growth factors and tumor-promoting phorbol esters. RSKs are directly phosphorylated by ERK1 and ERK2, leading to RSK autophosphorylation and activation. Active RSKs appear to play a major role in transcriptional regulation by translocating to the nucleus and phosphorylating c-Fos and CREB.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1024A |
| Applications: | WB, ICC |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1024A |
| Applications: | WB, Simple Western, ICC |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1019B |
| Applications: | WB, Simple Western |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
Conjugate
Catalog #
Human/Mouse/Rat Phospho-RSK1 (S221)/RSK2 (S227) Alexa Fluor® 350-conjugated Antibody
Catalog #:
AF892U
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
Conjugate
Catalog #
Human/Mouse/Rat Phospho-RSK1 (S221)/RSK2 (S227) Alexa Fluor® 700-conjugated Antibody
Catalog #:
AF892N
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
Conjugate
Catalog #
Human/Mouse/Rat Phospho-RSK1 (S221)/RSK2 (S227) Alexa Fluor® 488-conjugated Antibody
Catalog #:
AF892G
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1024A |
| Applications: | WB, ICC |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1024A |
| Applications: | WB, ICC |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1024A |
| Applications: | WB, ICC |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1024A |
| Applications: | WB, ICC |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1024F |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #964203 |
| Applications: | ICC |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1019B |
| Applications: | WB |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
Conjugate
Catalog #
Human/Mouse/Rat Phospho-RSK1 (S221)/RSK2 (S227) Alexa Fluor® 750-conjugated Antibody
Catalog #:
AF892S
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
Conjugate
Catalog #
Human/Mouse/Rat Phospho-RSK1 (S221)/RSK2 (S227) Alexa Fluor® 594-conjugated Antibody
Catalog #:
AF892T
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IHC |
Conjugate
Catalog #