Glutamine Synthetase Products
Glutamine synthetase is part of the glutamine synthetase family. Specifically, Glutamine synthetase catalyzes the condensation of glutamate and ammonia to form glutamine, during the metabolism of nitrogen. Ammonia incorporation in animals occurs through the actions of glutamate dehydrogenase and glutamine synthase. Glutamate plays the central role in mammalian nitrogen flow, serving as both a nitrogen donor and nitrogen acceptor.
Glutamine synthetase antibodies are useful tools for studying nitrogen metabolism and regulation.
Show More
Glutamine synthetase antibodies are useful tools for studying nitrogen metabolism and regulation.
538 results for "Glutamine Synthetase" in Products
538 results for "Glutamine Synthetase" in Products
Glutamine Synthetase Products
Glutamine synthetase is part of the glutamine synthetase family. Specifically, Glutamine synthetase catalyzes the condensation of glutamate and ammonia to form glutamine, during the metabolism of nitrogen. Ammonia incorporation in animals occurs through the actions of glutamate dehydrogenase and glutamine synthase. Glutamate plays the central role in mammalian nitrogen flow, serving as both a nitrogen donor and nitrogen acceptor.
Glutamine synthetase antibodies are useful tools for studying nitrogen metabolism and regulation.
Show More
Glutamine synthetase antibodies are useful tools for studying nitrogen metabolism and regulation.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Bovine |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1055 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI1F4 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, KO |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL3004 |
| Applications: | IHC, WB, Mycoplasma |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI1F4 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow, CyTOF-ready |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #7711 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL3013 |
| Applications: | IHC, WB |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL2999 |
| Applications: | IHC, WB, Mycoplasma |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL2999 |
| Applications: | IHC, WB |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
| Reactivity: | Human, Bovine, Equine |
| Details: | Mouse IgG2bc Kappa Monoclonal Clone #GLUL/6600 |
| Applications: | IHC, WB |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL3004 |
| Applications: | IHC, WB |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL3013 |
| Applications: | IHC, WB |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
| Applications: | PAGE, Enzyme Activity |
| Reactivity: | Human, Bovine, Equine |
| Details: | Mouse IgG2bc Kappa Monoclonal Clone #GLUL/6600 |
| Applications: | IHC, WB |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #GLUL/8619R |
| Applications: | IHC |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #GLUL/6604 |
| Applications: | IHC, WB |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #GLUL/8517R |
| Applications: | IHC |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #rGLUL/8621 |
| Applications: | IHC |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #A3G2-R |
| Applications: | IHC, WB |