288 results for "Complement Component C5a" in Products
Complement Component C5a Products
Human complement 5a (C5a) is an enzymatically generated glycoprotein that belongs to a family of structurally and functionally related proteins known as anaphylatoxins. C5a is a 74 amino acid (aa) peptide that is created by the activity of C5a convertase on the C5 alpha-chain. Human C5a has four alpha-helices plus three intrachain disulfide bonds that create a triple loop structure.
Analyzed by SEC-MALS
| Source: | E. coli |
| Accession #: | P01031 |
| Applications: | BA |
| Assay Range: | 15.6 - 1,000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Source: | E. coli |
| Accession #: | P06684 |
| Applications: | BA |
| Assay Range: | 31.2 - 2,000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Applications: | ELISA |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human, Rat, Porcine |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #D4 |
| Applications: | IHC, WB |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human, Porcine |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #D5 |
| Applications: | IHC, WB |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human, Rat |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #D2 |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #215 |
| Applications: | IHC |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #442 |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human, Baboon |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #C17/5 |
| Applications: | WB, ELISA |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #241 |
| Applications: | ELISA |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #442 |
| Applications: | ELISA |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #295108 |
| Applications: | WB, ELISA, B/N, ELISA(Cap), ELISA(Det) |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #241 |
| Applications: | ELISA |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #241 |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #295108 |
| Applications: | WB, ELISA, B/N, ELISA(Cap), ELISA(Det) |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #215 |
| Applications: | IHC |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #442 |
| Applications: | ELISA |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #241 |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #295108 |
| Applications: | WB, ELISA, B/N, ELISA(Cap), ELISA(Det) |