113 results for "mCherry" in Products
mCherry Products
mCherry is a monomeric red fluorescent protein (mRFP) belonging to the mFruits family which is brighter and more photostable compared to the first-generation mRFP1, making them ideal for fluorescence microscopy (1). mCherry has an excitation maximum at 587 nm and an emission maximum at 610 nm. mCherry protein was derived from DsRed, a red fluorescent protein from the coral Discosoma (disc anemone) (2). The red chromophore of DsRed has a similar topology to GFP, the green fluorescent protein ...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Rabbit, Non-species specific, +3 More |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1C51 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow, IP, +3 More |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Non-species specific, Bacteria, +2 More |
| Details: | Rabbit Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, IP, Mycoplasma, +1 More |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rabbit, Non-species specific, Insect, +3 More |
| Details: | Chicken IgY Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2783C |
| Applications: | Flow |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Multi-Species |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2783C |
| Applications: | WB, Simple Western, ICC, ICFlow |
| Reactivity: | Mouse, Non-species specific |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, IP, Func |
| Reactivity: | Non-species specific |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #235 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2783C |
| Applications: | Flow |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2783C |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human, Non-species specific |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ICC/IF, IP |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2783C |
| Applications: | Flow |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2783C |
| Applications: | Flow |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2783C |
| Applications: | Flow |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2783C |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Non-species specific |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #857 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Single-Cell Western |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Non-species specific |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #HL1482 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Non-species specific |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #844 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Non-species specific |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1C51 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow, IP, +2 More |
| Reactivity: | Non-species specific |
| Details: | Rabbit Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Mycoplasma, MS |
| Reactivity: | Non-species specific |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1C51 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow, IP, +2 More |
| Reactivity: | Non-species specific |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1C51 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow, IP, +2 More |
| Reactivity: | Non-species specific |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1C51 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Flow, IP, +2 More |
| Reactivity: | Non-species specific |
| Details: | Rabbit Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Mycoplasma, MS |
| Reactivity: | Non-species specific |
| Details: | Rabbit Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Mycoplasma, MS |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Multi-Species |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2783C |
| Applications: | WB, ICC/IF, Flow |