74 results for "AICDA" in Products
AICDA Products
AICDA, also known as AID, is a 24 kDa cytidine deaminase that converts deoxycytidine to deoxyuridine in single stranded DNA. Its expression is restricted to activated lymph node and tonsillar B cells and is required for terminal B cell differentiation. Loss of function mutations of AICDA cause severe humoral immunodeficiency by preventing immunoglobulin class switching and somatic hypermutation. Human AICDA shares 92% - 95% amino acid sequence identity with bovine, canine, and mouse AICDA.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2a Monoclonal Clone #359218 |
| Applications: | ICC |
Catalog #:
FAB39102G
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2a Monoclonal Clone #359218 |
| Applications: | ICC |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Catalog #:
FAB39102T
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2a Monoclonal Clone #359218 |
| Applications: | ICC |
Catalog #:
FAB39102R
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2a Monoclonal Clone #359218 |
| Applications: | ICC |
Catalog #:
FAB39102U
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2a Monoclonal Clone #359218 |
| Applications: | ICC |
Catalog #:
FAB39102X
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2a Monoclonal Clone #359218 |
| Applications: | ICC |
Catalog #:
FAB39102N
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2a Monoclonal Clone #359218 |
| Applications: | ICC |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
Catalog #:
FAB39102V
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2a Monoclonal Clone #359218 |
| Applications: | ICC |
Catalog #:
FAB39102S
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2a Monoclonal Clone #359218 |
| Applications: | ICC |
| Applications: | AC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Applications: | PAGE |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #359218 |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #359218 |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #359218 |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
Catalog #:
NBP1-77235AFP680
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
Catalog #:
NBP1-77235AFP488
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
Catalog #:
NBP1-77235AFP405
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |