(2)
View all citations for the Imaging platform.
Please visit our Instrument Citation Database to search our collection of scientific articles that feature our instruments.
| Feature | Description |
|---|---|
| Applications | |
| Application Types | Colorimetric, UV Fluorescent |
| System Configuration | |
| Camera Resolution | 1.3 Megapixels |
| A/D | 12-bit |
| Lens | 8-48 mm, f/1.2 Zoom, Manual |
| Maximum Field of View | 21.8 x 15 cm |
| Filter Positions | 1 |
| Size | Unit: 14 W x 11 D x 19 H (35.5 x 28 x 48 cm) UV Trans: 13.5 W x 10 D x 3.5 H(34.3 x 25.4 x 9 cm) |
| Weight | Unit: 15 lbs (6.7 kg) UV Trans: 10 lbs(4.4 kg) |