44 results for "GLP-2R" in Products
GLP-2R Products
GLP2R, a Glucagon Receptor, is closely related to the Glucagon Receptor and to the GLP1 Receptor. The glucagon-like peptides (GLP-1 and GLP-2) are proglucagon-derived peptides cosecreted from gut endocrine cells in response to nutrient ingestion. The actions of GLP-2 are mediated by the GLP-2 receptor expressed on subsets of enteric nerves and enteroendocrine cells in the stomach and small and large intestine. Activation of GLP2R signaling promotes expansion of the mucosal epithelium ...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #413801 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready, ICC |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #413801 |
| Applications: | Flow |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Monkey, Guinea Pig |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, IP |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #413801 |
| Applications: | Flow |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #413801 |
| Applications: | Flow |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #413801 |
| Applications: | Flow |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #413801 |
| Applications: | Flow |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #413801 |
| Applications: | Flow |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #413801 |
| Applications: | Flow |
Conjugate
Catalog #
| Applications: | WB, ELISA, MA, AP |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #1F2 |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, IP |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #413801 |
| Applications: | ICC/IF, Flow, CyTOF-ready |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #413801 |
| Applications: | ICC/IF, Flow, CyTOF-ready |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #413801 |
| Applications: | ICC/IF, Flow, CyTOF-ready |
Conjugate
Catalog #
| Alternate Names: | Glucagon-like peptide 2 (human) |
| Purity: | ≥95% (HPLC) |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #413801 |
| Applications: | ICC/IF, Flow, CyTOF-ready |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #413801 |
| Applications: | ICC/IF, Flow, CyTOF-ready |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #413801 |
| Applications: | ICC/IF, Flow, CyTOF-ready |
Conjugate
Catalog #