51 results for "CRHR1" in Products
CRHR1 Products
CRHR1, also known as CHR-R1 and Corticotropin Releasing Factor Receptor 1, CRF 1, is a member of the Class B G protein-coupled receptor family that mediates the action of hypothalamic and peripheral CRH. It is the key regulator of the stress response in the hypothalamic-pituitary adrenal axis and an important functional mediator of the endocrine, cardiovascular, gastrointestinal, and immune systems. The other major endogenous ligand for CRHR1 is Urocortin 1.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF, Simple Western |
| Reactivity: | Human, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Mycoplasma |
Catalog #:
FAB3930G
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #343919 |
| Applications: | Flow |
Catalog #:
FAB3930U
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #343919 |
| Applications: | Flow |
Catalog #:
FAB3930N
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #343919 |
| Applications: | Flow |
Catalog #:
FAB3930V
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #343919 |
| Applications: | Flow |
Catalog #:
FAB3930S
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #343919 |
| Applications: | Flow |
Catalog #:
FAB3930T
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #343919 |
| Applications: | Flow |
Catalog #:
FAB3930R
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #343919 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Rat, Monkey, Primate |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Applications: | ELISA |
| Applications: | ELISA |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #343919 |
| Applications: | IHC, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #343919 |
| Applications: | IHC, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #343919 |
| Applications: | IHC, Flow, CyTOF-ready |
Potent and selective CRF1 antagonist; anxiolytic
| Chemical Name: | 8-(6-Methoxy-2-methyl-3-pyridinyl)-2,7-dimethyl-N-[(1R)-1-methylpropyl]pyrazolo[1,5-a]-1,3,5-triazin-4-amine |
| Purity: | ≥98% (HPLC) |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Monoclonal Clone #343919 |
| Applications: | Flow, IHC, CyTOF-ready |
Selective, non-peptide CRF1 antagonist
| Chemical Name: | N-Butyl-N-ethyl-2,5-dimethyl-7-(2,4,6-trimethylphenyl)-7H-pyrrolo[2,3-d]pyrimidin-4-amine hydrochloride |
| Purity: | ≥98% (HPLC) |
Potent and selective CRF1 antagonist; binds at an allosteric site
| Chemical Name: | N-(1-Ethylpropyl)-3,6-dimethyl-2-(2,4,6-trimethylphenoxy)-4-pyridinamine hydrochloride |
| Purity: | ≥98% (HPLC) |
High affinity CRF1 antagonist; orally bioavailable
| Chemical Name: | 3-[6-(Dimethylamino)-4-methyl-3-pyridinyl]-2,5-dimethyl-N,N-dipropylpyrazolo[1,5-a]pyrimidin-7-amine hydrochloride |
| Purity: | ≥98% (HPLC) |