78 results for "CCK" in Products
CCK Products
The regulated translation of messenger RNA is essential for cell-cycle progression, establishment of the body plan during early development and modulation of key activities in the central nervous system. Cytoplasmic polyadenylation, one mechanism of controlling translation, is driven by cytoplasmic polyadenylation element binding protein, CPEB. CPEB is a highly conserved, sequence-specific RNA-binding protein that binds to the cytoplasmic polyadenylation element, thereby modulating ...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2753A |
| Applications: | IHC, ICC |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2753A |
| Applications: | IHC, ICC |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2753A |
| Applications: | IHC, ICC |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2753A |
| Applications: | IHC, ICC |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2753A |
| Applications: | IHC, ICC |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2753A |
| Applications: | IHC, ICC |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2753A |
| Applications: | IHC, ICC |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2753A |
| Applications: | IHC, ICC |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2753A |
| Applications: | IHC, ICC |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Applications: | ELISA |
| Applications: | WB, ELISA, MA, AP |
| Applications: | ELISA |
| Applications: | AC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #2A5 |
| Applications: | ELISA |
| Applications: | ELISA |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2753A |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2753A |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2753A |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #