391 results for "Occludin" in Products
Occludin Products
Occludin is a 552 amino acid (aa), predicted molecular weight 65 kDa integral membrane protein that localizes within tight junctions of epithelial and endothelial cells . Human Occludin shares 90% aa sequence identity with the mouse ortholog. Occludin contains a cytoplasmic N-terminus (aa 1-66), a MARVEL domain, four transmembrane domains, and a long C-terminal cytoplasmic domain (aa 266-522). Within tight junctions, Occludin associates with ZO-1 and the transmembrane protein, Claudin to create ...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF, Mycoplasma |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #690213 |
| Applications: | ICC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL1555 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL1608 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL1567 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Catalog #:
NBP3-52053
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL1555 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Rat, Porcine |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #5A7 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL1567 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL1555 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #1G7 |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF, IP |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL1608 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Catalog #:
FAB7074R
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #690213 |
| Applications: | ICC |
Catalog #:
FAB7074X
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #690213 |
| Applications: | ICC |
Catalog #:
FAB7074G
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #690213 |
| Applications: | ICC |
Catalog #:
FAB7074N
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #690213 |
| Applications: | ICC |
Catalog #:
FAB7074T
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #690213 |
| Applications: | ICC |
Catalog #:
FAB7074S
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #690213 |
| Applications: | ICC |
| Applications: | WB, ELISA, MA, AP |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #OCLN/2181 |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #OCLN/2183 |
| Applications: | IHC, MA |
Catalog #:
FAB7074V
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #690213 |
| Applications: | ICC |
Catalog #:
FAB7074U
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #690213 |
| Applications: | ICC |