59 results for "TR alpha/NR1A1" in Products
TR alpha/NR1A1 Products
Thyroid hormone Receptor alpha (TR alpha, THRA; NR1A1) is a member of the nuclear hormone receptor superfamily. The ligands for TR alpha are the thyroid hormones, which exist in two forms: T4 (3,5,3,5-tetraiodo-L-thyronine) and T3 (3,5,3-tri-iodo-L-thyronine). TR alpha plays a critical role in the differentiation, growth, metabolism and physiology of a wide variety of tissues. The major partners of TRs are the RXRs, which strongly enhance their ability to bind to specific DNA sequences and contribute to the specificity of TR.
Recombinant Human TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha GST (N-Term) Protein
Catalog #:
H00007067-P01
| Applications: | WB, ELISA, MA, AP |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #H43 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
| Reactivity: | Human, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1718 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, ICC/IF, ChIP |
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody (H43) [Alexa Fluor™ Plus 594]
Catalog #:
NBP2-79822AFP594
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #H43 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody (H43) [Alexa Fluor™ Plus 488]
Catalog #:
NBP2-79822AFP488
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #H43 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #SR2000 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1330 |
| Applications: | WB |
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody (H43) [Alexa Fluor™ Plus 555]
Catalog #:
NBP2-79822AFP555
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #H43 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody (H43) [Alexa Fluor™ Plus 647]
Catalog #:
NBP2-79822AFP647
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #H43 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody (H43) [Alexa Fluor™ Plus 680]
Catalog #:
NBP2-79822AFP680
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #H43 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
| Applications: | ELISA |
| Applications: | AC |
Human TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha - Ready-To-Use ELISA Kit (Colorimetric)
Catalog #:
NBP3-40240
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #JE40-49 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #2103 |
| Applications: | WB |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA |
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody (H43) [CoraFluor™ 1]
Catalog #:
NBP2-79822CL1
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #H43 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody [Alexa Fluor™ Plus 405] - N-terminal
Catalog #:
NBP3-50174AFP405
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA |
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody [Alexa Fluor™ Plus 680] - N-terminal
Catalog #:
NBP3-50174AFP680
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA |
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody [Alexa Fluor™ Plus 647] - N-terminal
Catalog #:
NBP3-50174AFP647
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA |
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody [Alexa Fluor™ Plus 594] - N-terminal
Catalog #:
NBP3-50174AFP594
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA |
TR alpha/NR1A1/Thyroid Hormone Receptor alpha Antibody [Alexa Fluor™ Plus 555] - N-terminal
Catalog #:
NBP3-50174AFP555
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA |