121 results for "Myelin PLP" in Products
Myelin PLP Products
Human PLP (also known as lipophilin) is a 30 kDa protein (277 amino acids) found in myelin of the CNS and PNS. Expressed by oligodendrocytes and Schwann cells, PLP stabilizes myelin by preventing lipid bilayer fusion, and aids in compaction. Different mutations of the human PLP gene product result in two neurological disorders - Pelizaeus-Merzbacher disease and Spastic Paraplegia type 2.
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Chicken IgY Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL10622 |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Bovine, Reptile |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #PLP1/4259 |
| Applications: | IHC, Flow |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Bovine, Reptile |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #PLP1/4259 |
| Applications: | IHC, Flow |
| Reactivity: | Human, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL10622 |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #2D7 |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
| Applications: | WB, ELISA, MA, AP, PAGE |
| Reactivity: | Bovine |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #plpc1 |
| Applications: | IHC, WB, Flow |
| Applications: | ELISA |
| Applications: | WB |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #4H8 |
| Applications: | WB, ELISA |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Bovine, Reptile |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #PLP1/4259 |
| Applications: | IHC, Flow |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Bovine, Reptile |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #PLP1/4259 |
| Applications: | IHC, Flow |
Catalog #:
NBP3-08534AFP488
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Bovine, Reptile |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #PLP1/4259 |
| Applications: | IHC, Flow |
Catalog #:
NBP3-08534AFP680
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Bovine, Reptile |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #PLP1/4259 |
| Applications: | IHC, Flow |
Catalog #:
NBP3-08534AFP647
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Bovine, Reptile |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #PLP1/4259 |
| Applications: | IHC, Flow |
Catalog #:
NBP3-08534AFP555
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Bovine, Reptile |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #PLP1/4259 |
| Applications: | IHC, Flow |
Catalog #:
NBP3-08534AFP405
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Bovine, Reptile |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #PLP1/4259 |
| Applications: | IHC, Flow |
Catalog #:
NBP3-08534AFP594
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Bovine, Reptile |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #PLP1/4259 |
| Applications: | IHC, Flow |