HBsAg Products
Hepatitis B Virus (HBV) infection induces a disease state which manifests itself in a variety of ways, characterized by the extent of liver damage, inflammation and viral persistence. HBV infection is also associated with a 100 fold increased risk of hepatocellular carcinoma and currently infects over 250 million people worldwide. HBV has a partially double stranded 3.2 kilobase DNA genome which contains four open reading frames. One of these encodes a 154 amino acid protein called the HBx protein. HBx has been shown to be a transcriptional transactivator of both viral and cellular promoters. Lacking a DNA binding domain and nuclear localization signal, HBx is believed to exert transcriptional activity through protein protein interaction.
Show More
282 results for "HBsAg" in Products
282 results for "HBsAg" in Products
HBsAg Products
Hepatitis B Virus (HBV) infection induces a disease state which manifests itself in a variety of ways, characterized by the extent of liver damage, inflammation and viral persistence. HBV infection is also associated with a 100 fold increased risk of hepatocellular carcinoma and currently infects over 250 million people worldwide. HBV has a partially double stranded 3.2 kilobase DNA genome which contains four open reading frames. One of these encodes a 154 amino acid protein called the HBx protein. HBx has been shown to be a transcriptional transactivator of both viral and cellular promoters. Lacking a DNA binding domain and nuclear localization signal, HBx is believed to exert transcriptional activity through protein protein interaction.
Show More
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #HBsAg/7556R |
| Applications: | IHC |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #HBsAg/7556R |
| Applications: | IHC |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #HBsAg/7555R |
| Applications: | IHC |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #HBsAg/7555R |
| Applications: | IHC |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #HBsAg/7555R |
| Applications: | IHC |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #HBsAg/7556R |
| Applications: | IHC |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #HBsAg/7556R |
| Applications: | IHC |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #HBsAg/7556R |
| Applications: | IHC |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #HBsAg/7555R |
| Applications: | IHC |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #HBsAg/7555R |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human, Mouse, Virus, Viral, Tree Shrew |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
| Applications: | ELISA |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Mouse, Virus |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1044/329 |
| Applications: | WB, ELISA, Flow |
| Reactivity: | Viral |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #HB5 |
| Applications: | ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #5C3 |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1044/329 |
| Applications: | ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Viral |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #HB3 |
| Applications: | ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Viral |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #HB5 |
| Applications: | ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Viral |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #HB5 |
| Applications: | ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #Hs33 |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1044/329 |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1044/329 |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #Hs33 |
| Applications: | ELISA |